sâmbătă, 28 august 2010

Craiova

Universitatea Craiova - Sportul Studenţesc 1 - 0

Live text:

1` Meciul începe cu oltenii având lovitura de start.

1` "Aici e casa noastră, a venit Piţurcă, Ştiinţa o sa renască", aşa arată un banner al galeriei craiovene, care cântă la unison imnul echipei.

2` Atmosferă incendiară pe stadion, atât la propriu cât şi la figurat. Suporterii creează o atmosfera superbă, deşi la Craiova sunt peste 35 de grade.

4` Niculescu iese şi reţine din faţa lui Dina, lansat pe contraatac.

6` Cele doua formaţii nu fac risipă de efort pe o asemenea caniculă. De aceea nici jocul nu este unul placut.

18` Niculescu iese şi reţine perfect din faţa lui Costea, aflat în poziţie excelentă

24` O nouă tentativă de presing a studenţilor rămâne fără rezultat. Apărarea Craiovei se descurcă excelent.

25` Prima ocazie! Pasă de peste 50 de metri pentru Alex Piţurcă. Acesta nu reuşeşte preluarea dar trimite totuşi pe poartă. Niculescu reţine de lângă bară

28` Piţurcă trece spectaculos pe dreapta, pasează la Dina, dar acesta nu prinde mingea şi apoi şutul.

31` Revin oltenii în atac, Wobay pasează la Dina, dar pasa acestuia spre Piţurcă este blocată.

32` Mare ocazie. Wobay şutează din marginea careului după o fază superbă a oltenilor. Ghinga reuşeşte să devieze pe langă poartă.

40` Şutul lui Wobay după pasa perfectă a lui Dina este respins excelent de Niculescu, portarul reţinând mingea in a doua fază

44` Încă un şut periculos al lui Wobay îl pune la grea încercare pe portarul Sportului.

45` Dina reia cu capul din centrul careului advers după o centrare de pe dreapta de la Wobay. Mingea trece departe de poartă.

45` Se încheie prima repriză.

46` începe repriza secundă cu o oarecare întarziere.

49` Jocul este la fel de slab ca în prima repriză, deşi studenţii au reuşit să echilibreze meciul.

51` Corner al oltenilor de pe dreapta. Centrarea lui Wobay este boxată de Niculescu.

54` Încă o acţiune de atac a gazdelor se încheie cu un şut care nu periclitează poarta adversă.

56` Mihai Costea trimite bine în faţa porţii pentru Dina şi Piţurcă, însă Patrichi intervine salvator.

59` Mare ocazie. Pasă în adâncime pentru Costea peste apararea studenţilor, Costea rămâne singur cu portarul, care reuşeşte să devieze şutul suficient cât să ocolească poarta.

60` Wobay pasează din careu în dreapta la Dananae, a cărui centrare este blocată.

64` Piţurcă primeşte în dreapta de la Wobay, dar centrarea sa ajunge în braţele lui Niculescu.

68` Curelea pătrunde în viteză, ajunge în careu însă Găman vine fenomenal din spate şi deposedează exemplar.

70` Wobay face spectacol, întoarce trei adversari in uralele publicului, însă centrarea sa se opreşte în blocaj.

72` Firţulescu intră în locul lui Wobay.

74` Lovitură liberă a Sportului din partea dreaptă. Gargorov respinge centrarea.

76` Încă o fază fixă a oaspeţilor este executată prea lung de Tibi Bălan.

78` Stoianof intră în locul lui Piţurcă.

81` Presiunea oltenilor la poarta adversă continua. Însă centrările nu sunt de calitate.

84` Tibi Balan încearcă o pătrundere pe dreapta dar nu poate trece de Iliev.

84` Firţulescu îl gaseşte bine pe Costea în careu, acesta işi face mingea în dreapta de unde centrează, însă Niculescu este pe faza şi prinde.

85` Lucian Cazan intră în locul lui Tibi Bălan.

87` Imensă ratare. Stoianof primeşte o pasă ideală de pe dreapta, însă greşeşte în prima fază preluarea şi apoi şutează direct în portar.

88` Niculescu este avertizat pentru trageri de timp.

90` GOL Craiova.

90` Final de partidă.

sursa:editie.ro